ویدیو : اگر به کتاب خواندن علاقه دارید یک مکان دنج برای خود بسازید

چیدوپلاس ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ،

کتاب و کتابخوانی امری مهم در دنیای امروز تلقی می شود، کتاب خواندن تاثیر بسزایی بر بالا رفتن سطح درک کلی افراد جامعه دارد و می تواند باعث تحول های عظیم در سطح نگرش افراد شود. در کشور ما درصد میزان مطالعه نسبت به سایر کشورها بسیار کمتر است و این مسئله می‌تواند به نبود فرهنگ مطالعه، وقت گذارنی افراد در شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام، درگیری‌های کاری و روزانه افراد، دسترسی سخت به منابع مطالعه و .. مربوط باشد. یک مکان مناسب برای مطالعه می‌تواند در هر جایی باشد؛ کتابخانه های شهری، یک کافه دنج، پارک و محیط های باز و حتی گوشه‌ای از خانه هایمان می تواند تبدیل به یک مکان دنج و مناسب برای مطالعه گردد.

خانه راحت ترین مکان برای هر فرد است و قطعا مطالعه نیز به یک مکان راحت و بی استرس نیاز دارد، می‌توان با تعبیه یک مکان خاص در خانه برای مطالعه کردن، هم از آرامش بوجود آمده در فضا حین مطالعه لذت ببرد و هم بر بار علمی خود افزود. اختصاص دادن یک مکان برای کتاب خواندن در خانه نیازمند یک فضای خاص با دکوراسیون مخصوص نیست؛ میتوان یک مبل راحتی را در کنار یک پنجره دلباز قرار داد و یا گوشه ای از تراس خانه را برای این کار در نظر گرفت. ایده های متفاوتی برای درست کردن یک مکان برای مطالعه کردن وجود دارد اما اگر می‌خواهید در آن فضا احساس راحتی بکنید مکانی را در خانه انتخاب کنید که بیشتر از همه آن را دوست دارید. اگر در فضای نشیمن آسوده‌تر هستید می توانید با افزودن یک مبل راحتی که نشیمن آن گاهی کشیده تر می شود و مناسب استراحت و مطالعه می باشد؛ یک فضای کتاب خواندن، در کنار نشیمن خود به وجود آورید. این مبل راحتی می تواند در فضاهای دیگری همچون تراس، اتاق کار و یا در کنار عناصر دکوراتیوی مثل شومینه، مجموعه گلدان های آپارتمانی و بسیاری فضاهای دیگر قرار بگیرد. اگر می‌خواهید یک فضای کلی مانند یک اتاق را به عنوان فضای مطالعه خود در نظر بگیرید؛ لازم نیست که حتماً از فضاهای بزرگ استفاده کنید؛ در یک اتاق با متراژ کم هم می‌توان یک کتابخانه کوچک و صمیمی به وجود آورد، اما چه عناصری میتواند این کتابخانه خانگی را به یک مکان دنج برای مطالعه تبدیل کند؟

به طور قطع راحتی هنگام مطالعه را می‌توان با یک مبل راحت و نرم برای نشستن به دست آورد. مبل های مطالعه عموما مبل هایی پارچه‌ای با بدنه ای نرم، مناسب برای نشستن های طولانی می باشد. مبل های مناسب برای مطالعه به دو صورت تکی و یا همراه با یک پاف می باشند؛ پاف ها میزان حس راحتی شما را افزایش می دهند و می تواند کاربرد های متفاوت تری هم داشته باشند. مبل ها را می توان با توجه به سبک مورد نظر برای طراحی اتاق مطالعه خریداری کرد، اگر یک سبک روستیک و تمام چوب را می‌پسندید می‌توانید مبل مطالعه خود را هم با همان شیوه انتخاب کنید و اگر طرفدار سبک های کلاسیک هستید می توانید از مبل هایی با قاب بندی های فرانسوی و طلایی استفاده کنید. مبل ها می توانند به صورت تک نفره و یا دو نفره همراه با یک میز قهوه چیده شده باشند؛ تا علاوه بر مطالعه بتوان از همراهی یک دوست یا یک نوشیدنی گرم نیز لذت برد. کتابخانه‌ها را نیز می‌توان به صورت یک تکه و سرتاسری، شلف های چند تکه و یا کتابخانه های زمینی و کوتاه قد در نظر گرفت. این موضوع ارتباط مستقیم با تعداد کتاب ها و میزان مطالعه شما دارد. همچنین برای ایجاد یک مکان دنج در خانه، موقعیت پنجره ها را فراموش نکنید. پنجره‌ها مکانی بسیار مناسب برای مطالعه می باشد و می توان با اضافه کردن یک کنسول چوبی و چند بالشتک برای نشستن بر روی آنها یک فضای مطالعه و حتی استراحت به وجود آورد.

استفاده از عناصر تزئینی و دکوراتیو چه در یک اتاق مطالعه و چه در گوشه‌ای از خانه تان که مختص مطالعه می باشد حتما توصیه می شود، عناصر تزیینی باید کافی و کاربردی باشند تا موجب عدم تمرکز در فرد مطالعه کننده نشود. بنابراین توصیه می‌شود از عناصری که کاربردی تر هستند و همچنین چهره زیبایی به فضا می دهند، استفاده کرد. جا روزنامه های حصیری، جاشمعی های چوبی و شیشه ای، ماگ های قهوه، گلدان، آباژورهای ایستاده و کوسن های تزیینی می توانند موارد مناسبی برای دکوراتیو کردن فضای مطالعه باشند. تاثیر رنگ ها نیز در دل نشین کردن محیط مطالعه بسیار زیاد است، استفاده از رنگ هایی با درخشندگی کم و رنگ های خنثی می تواند باعث ایجاد حس کرختی و خواب آلودگی شود، از طرف دیگر رنگ های تند و بسیار روشن نیز آرامش مورد نیاز برای مطالعه را از بین میبرد. در این بین می توان از رنگ های طبیعی همچون رنگ چوب و یا تنالیته رنگ های پاستلی استفاده کرد. با ترکیب این دو دسته رنگ می توان یک فضای متعادل و مناسب برای مطالعه به وجود آورد.

مطالعه کتاب تنها به مکان آن وابسته نیست؛ اما یک مکان دنج و راحت برای مطالعه می‌تواند مشوق خوبی برای انجام آن باشد، در ویدیوی زیر می توانید بهترین مکان ها برا خلوت، استراحت، نوشیدن یک دمنوش و خواندن یک کتاب خوب را مشاهده کنید.چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید