لوستر کاغذی، نحوه ساخت و مکان های استفاده از آن

چیدوپلاس 25 خرداد 1400

یکی از مدل های لوسترهای فانتزی که برای مکان هایی نظیر اتاق خواب یا نشیمن مناسب است، لوستر کاغذی می باشد. این لوستر ها معمولا به شکل یک کره کاغذی ساخته می شوند و رنگ های متفاوتی هم دارند. علاوه بر نصب در خانه، از این لوستر ها برای تزیین و دکوراسیون جشن هایی که در خارج از خانه مانند حیاط یا باغ برگزار می شود هم می توان استفاده کرد. لوستر کاغذی را خودتان در خانه نیز می توانید درست کنید و یک کاردستی کاربردی متفاوت و جذاب داشته باشید. این متن علاوه بر معرفی لوستر کاغذی به نحوه ساخت آن نیز خواهد پرداخت.

لوستر کاغذی یک لوستر فانتزی است که نمی توان از آن برای بخش هایی از خانه مانند سالن پذیرایی استفاده نمود. این لوستر به خاطر ارزان قیمت بودن و شکل و فرم ساده ای که دارد بهتر است در اتاق خواب نصب شود. همچنین آشپزخانه نیز می تواند محل مناسب دیگری برای آویختن این لوستر زیبا باشد. به غیر از اینها از لوستر کاغذی برای ورودی درب خانه نیز می توان استفاده کرد. قسمتی از ورودی که به جا کفشی اختصاص داده شده است، با نصب یک لوستر کاغذی سفید یا رنگی زیبایی بیشتری پیدا خواهد کرد.

لوستر کاغذی را هم به صورت تکی و هم در گروه چند تایی می توان از سقف آویزان نمود. اگر لوستر کاغذی کروی شکل ساده را انتخاب کرده اید می توانید با خرید سه اندازه متفاوت از این لوستر ها، آنها را در کنار هم و به صورت بلند و کوتاه در قسمت مورد نظر خود آویزان کنید. اگر لوستر کاغذی را با مدل های دیگر خریداری کرده اید، با توجه به ابعاد اتاق و کاربری که از آن انتظار دارید، لوستر را به صورت بلند و یا کوتاه آویزان نمایید. مثلا اگر لوستر کاغذی را بالای سر یک میز ناهار خوری در اتاق نشیمن نصب می کنید، می توانید با بلند در نظر گرفتن سیم آن، لوستر را تا نزدیکی های میز پایین بیاورید.

انواع لوستر کاغذی

لوستر های کاغذی معمولا با همان حجم های کروی شکل سفید و رنگی شناخته می شوند که شکلی بسیار ساده دارند. اما بعضی از طراحان و سازندگان از هنر اوریگامی برای ساخت لوسترهای کاغذی استفاده کرده اند و لوستر های جدیدی با طرح های جالب ساخته اند. این لوستر ها بدین گونه ساخته می شوند که فرد سازنده کاغذ ها را با تا زدن های خاصی تبدیل به حجم می کند و از کنار هم قرار دادن هر کدام از حجم های کاغذی یک لوستر ایجاد می شود.

همچنین لوستر کاغذی با چسباندن تکه کاغذ ها نیز می تواند ساخته شود. یک مدل دیگر از لوستر کاغذی به وسیله برش زدن کاغذ به طرح های مختلف ایجاد می شود که با نصب آن نور از لا به لای برش ها بیرون زده و تصویر فوق العاده ای را ایجاد می کند. جدا از این ها لوستر کاغذی بر اساس رنگ خود نیز دارای انواع مختلفی است. لوستر های کاغذی به رنگ های سفید و شیری پر طرفدار ترند اما لوستر کاغذی رنگی نیز به اندازه خود محبوب و پر فروش است. اگر می خواهید لوستر کاغذی را در اتاق خواب دختر یا پسرتان نصب کنید با توجه به تم رنگی اتاق می توانید یک لوستر کاغذی رنگی متناسب با آن تهیه نمایید.

لوستر کاغذی
لوستر کاغذی
لوستر کاغذی

لوستر کاغذی رنگی

برای اتاق خواب بزرگسال و کودک و نوجوان لوستر کاغذی رنگی یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود. این لوستر ها ساده هستند و در رنگ های مختلفی ساخته و به فروش می رسند. پس به راحتی می توان آنها را با رو تختی و یا رنگ دیوار ها ست کرد. همچنین لوستر کاغذی رنگی با ایجاد نوری رنگی و بسیار ملایم فضای اتاق را آرامبخش تر و دوست داشتنی تر خواهد کرد. لوستر کاغذی رنگی برای آشپزخانه نیز مناسب به نظر می رسد. با توجه به رنگ کابینت ها و همینطور رنگ کاشی های بین کابینتی می توان یک لوستر کاغذی رنگی تهیه نمود و چیدمان رنگی آشپزخانه را بهبود بخشید.

لوستر کاغذی
لوستر کاغذی
لوستر کاغذی

لوستر کاغذی برای اتاق خواب

همانطور که گفته شد اتاق خواب به دلیل فضای کاملا غیر رسمی که دارد می تواند توسط لوستر کاغذی تزیین گردد. البته این در صورتی است که چیدمان اتاق خواب سبکی نسبتا مدرن داشته باشد اگر در اتاق خواب تان از سرویس خواب کلاسیک استفاده نموده اید، لوستر کاغذی تناسبی با چیدمان شما ندارد. لوستر کاغذی برای اتاق خواب می تواند محیط را صمیمی تر، دوستانه تر و خودمانی تر کند. همچنین به خاطر قیمت نسبتا پایین این لوستر ها هر از چند گاهی به راحتی می توانید لوستر را تعویض کنید و حال و هوای اتاق تان را کمی تغییر دهید.

آموزش ساخت لوستر کاغذی

لوستر های کاغذی با توجه به طرح های متنوعی که دارند به روش های مختلفی ساخته می شوند. اما به طور کلی درست کردن آنها کار راحتی است و هر کس می تواند با داشتن ایده های جدید، مدل های جدیدی را هم تولید کند. برای درست کردن لوستر کاغذی هم از کاغذ های معمولی می توان استفاده نمود و هم از کاغذ مومی. البته به کار گرفتن کاغذ برنجی نیز در ساخت این لوستر ها بسیار پر کاربردتر است.

ساخت لوستر کاغذی – مدل اول

برای ساخت این لوستر کاغذی نیاز به مقداری کاغذ برنجی دارید. این کاغذ دارای ضخامت مناسبی است و به اندازه کاغذ های معمولی خشک و صاف نیست. همچنین دارای رنگ و بافت ویژه ای است که آن را برای ساخت لوستر مناسب می کند. این کاغذ ها قابل خریداری در بازار هستند. به غیر از کاغذ به یک پایه فلزی یا چوبی هم نیاز خواهید داشت. برای این پایه می توانید از یک نگهدارنده گلدان فلزی و یا سبد های گرد فلزی یا پلاستیکی استفاده کنید. البته خودتان هم می توانید با استفاده از چوب یک مکعب چوبی ساخته و به عنوان نگهدارنده استفاده نمایید. با به کارگیری کمی سلیقه و ذوق و ظرافت کاغذ برنجی را با مدل های مختلف به دور پایه یا نگهداره ای که در نظر دارید بپیچید و چسب بزنید. توجه داشته باشید که ارتفاع کاغذ را کمی بیشتر در نظر بگیرید تا نگهدارنده چوبی یا فلزی دیده نشود. در قسمت بالایی آن یک سوراخ ایجاد کنید و سیم و سر پیچ را از آن عبور دهید.

لوستر کاغذی
لوستر کاغذی
لوستر کاغذی

ساخت لوستر کاغذی – مدل دوم

در مدل بعدی نیاز به کاغذی دارید که بتوان آن را برش زده و با تکه کاغذ ها یک لوستر بسازید. برای این منظور می توانید از کاغذ مومی، کاغذ های رنگی، کاغذ کِرِشه و هر کاغذ دیگری که دارای کمی ضخامت بیشتر نسبت به کاغذ معمولی است، استفاده نمایید. با این کاغذ ها دایره هایی به تعداد بسیار زیاد برش دهید و آن ها را بر روی یک نخ بلند بچسبانید. هر دایره کاغذی باید با فاصله یک سانتی متر از هم چسبانده شود. سپس نخ ها را بر روی پایه نگهدارنده که می تواند سبد یا آویز نگهداری گلدان باشد، گره بزنید. تعداد نخ ها و دایره های کاغذی باید به اندازه ای باشد که تمام قسمت های پایه نگهدارنده کاملا پوشیده شود و حجم متراکمی از دایره های کاغذی دیده شود. این ایده با استفاده از کاغذ های رنگی نیز قابل اجراست. مثلا می توانید کاغذ ها را از پر رنگ به کمرنگ بر روی نخ ها بچسبانید و یا به جای طرح دایره از طرح های دیگر مانند پرنده، قلب، پروانه و غیره استفاده کنید.

لوستر کاغذی
لوستر کاغذی
لوستر کاغذی

خانه ایده آل خود را بسازید:

لوستر بنفش یک انتخاب جسورانه و متفاوت برای دکوراسیون خانه

با ریسه ماه و ستاره با صرف هزینه کم خانه تان را رویایی کنیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<