ابعاد استاندارد سينك ظرفشويي ، تک لگنه، دو لگنه، با و بدون سینی

چیدوپلاس 20 تیر 1400 ،

برای کسانی که قصد خرید سينك ظرفشويي را دارند شاید مهم باشد که درباره ابعاد و اندازه سينك ظرفشويي اطلاعاتی را در اختیار داشته باشند. البته کابینت ساز ها ابعاد استاندارد سينك های ظرفشويي را می دانند و بر اساس این اندازه ها اقدام به برش کاری کابینت ها می کنند اما ممکن است شما هم بخواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید. در این مطلب درباره اندازه های سینک های مختلف مانند تک لگنه، یک و نیم لگنه، دو لگنه، روکار، توکار و سینک های بدون سینی یا سینی دار اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

ابعاد سینک ظرفشویی کوچک ( بدون سینی )

سینک کوچک برای آشپزخانه های خیلی کوچک مناسب است و اندازه آن به گونه ای است که در حین کار امکان شستن ظرف های زیاد در آن وجود ندارد. به نوعی این سینک ها برای خانواده های کم جمعیت و یا افراد مجردی که تنها زندگی می کنند و رفت و آمد کمی هم دارند مناسب است. سینک ظرفشویی کوچک معمولا به شکل مربع و یا مستطیل کوچک ساخته می شوند و فضایی در کنار آن برای قرار دادن وسایل وجود ندارد.

این سینک ها ابعاد مختلفی دارند به عنوان مثال یک مدل سینک ظرفشویی کوچک که ساخت شرکت استیل البرز است، به صورت دایره ای دارای تنها یک لگن و بدون هیچ فضای اضافی است. نوع نصب آن به صورت توکار است و در ساخت آن از ورق 0.8 میلیمتری استیل ضد زنگ استفاده شده است. قطر این سینک 40 سانتی متر و عمق لگن آن 16.5 سانتی متر است. یک مدل سینک ظرفشویی کوچک دیگر ساخته شده توسط برند اخوان از جنس استیل براق ضد زنگ با ضخامت 0.8 میلیمتر به صورت تک لگن بدون سینی، ابعادی به صورت زیر دارد: طول سینک:  77سانتی متر، عرض سینک: 50 سانتی متر، عمق لگن: 22 سانتی متر.

ابعاد سینک ظرفشویی تک لگن ( سینی دار)

سینک های تک لگن یکی از مدل های قدیمی سینک های ظرفشویی محسوب می شود که البته هنوز هم پر طرفدار محسوب می شوند و در آشپزخانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. کارایی این سینک ها به اندازه سینک های دو لگن نیست اما با داشتن فضای بزرگ تر در کنار لگن (که به آن سینی می گویند) استفاده از آن و کار کردن با آن سخت به نظر نمی رسد. سینک ظرفشویی تک لگن همچنین برای مکان هایی غیر از خانه مانند آبدارخانه شرکت ها، کارگاه ها و غیره که شستشوی ظروف کمتری در آنها انجام می شود، مناسب است.

یک مدل سینک ظرفشویی تک لگن سینی دار ساخت شرکت نگین الماس دارای طول 80 سانتی متر، عرض 50 سانتی متر و عمق لگن 16.5 سانتی متر است.

نمونه های دیگری از سینک های تک لگنه موجود در بازار ایران دارای ابعاد زیر هستند:

 • تک لگنه با سینی با طول و عرض 100 در 50 سانتی متر.
 • تک لگنه با سینی با طول و عرض 100 در 60 سانتی متر.
 • تک لگنه با سینی با طول و عرض 80 در 60 سانتی متر.

 

همچنین سینک های یک و نیم لگنه در ابعاد زیر موجود اند:

 • بدون سینی با طول و عرض 60 در 40 سانتی متر.
 • با سینی با طول و عرض 80 در 50 سانتی متر.
 • با سینی با طول و عرض 100 در 50 سانتی متر.

 

به طور کلی و به عنوان خلاصه مطالب تا اینجای کار می توان گفت که سینک های ظرفشویی تک لگن در دو نوع سینی دار و بدون سینی ساخته می شوند. طول استاندارد سینک های تک لگن بدون سینی یا همان سینک ظرفشویی کوچک در محدوده 40 تا 85 سانتی متر است که برای فضاهای بسیار کوچک مناسب خواهد بود، و طول سینک ظرفشویی تک لگنه با سینی که برای فضاهای بزرگ تر مناسب است و یا سینک یک و نیم لگنه ، در حدود 80 تا 100 سانتی متر خواهد بود.

ابعاد سینک ظرفشویی دو لگنه

سینک های دو لگنه کارایی بسیار بالایی دارند و شستن ظروف و مواد غذایی در آنها بسیار راحت تر است. بدیهی است که این سینک ها دارای ابعاد بزرگ تری هستند و از آنها در آشپزخانه های متوسط و بزرگ استفاده می گردد. سینک ظرفشویی دو لگنه هم به صورت سینی دار و بدون سینی ساخته می شود که بسته به سلیقه و فضایی که در اختیار دارید یکی از آنها را انتخاب می کنید. اگر خانواده پر جمعیتی هستید و یا اهل مهمانی دادن و دورهمی هستید پیشنهاد می شود سینک دو لگن سینی دار را انتخاب کنید تا کار در آشپزخانه برای تان راحت تر شود.

به عنوان یک مثال سینک ظرفشویی دو لگن سینی دار ساخت شرکت استیل البرز را معرفی می کنیم: این سینک ظرفشویی دو لگنه از استیل معمولی با ضخامت 0.6 میلی متر ساخته شده و طول کلی آن برابر با 120 سانتی متر، عرض آن 60 سانتی متر و عمق لگن آن 16 سانتی متر است. طول و عرض سینی این سینک ظرفشویی نیز در حدود 30*40 سانتی متر است.

نمونه های دیگری از سینک های دو لگنه موجود در بازار ایران دارای ابعاد زیر هستند:

 • دولگنه با سینی با طول و عرض 120 در 50 سانتی متر.
 • دولگنه با سینی با طول و عرض 116 در 50 سانتی متر.
 • دولگنه با سینی با طول و عرض 100 در 50 سانتی متر.
 • دولگنه با سینی با طول و عرض 100 در 60 سانتی متر.
 • دولگنه بدون سینی با طول و عرض 80 در 50 سانتی متر.

 

ابعاد سینک ظرفشویی روکار

سینک های ظرفشویی که به صورت روکار بر روی کابینت تعبیه و نصب می شوند معمولا بزرگ تر هستند و فضای بیشتری را اشغال می کنند. این سینک ها بسته به تک لگن یا دو لگن بودن طول و عرض های متفاوتی دارند. برای مثال سینک اخوان دو لگن سینی دار در قسمت بالا مثال زده شد سینکی رو کار است و ابعاد 120 در 60 سانتی متر را داشت. همین سینک اگر به صورت توکار تولید می شد ابعادی کوچک داشت.

ابعاد سینک ظرفشویی توکار

سینک های توکار به دلیل ظرافت و زیبایی بیشتر طرفداران بیشتری را هم به خود اختصاص داده است. سینک های توکار اگر دارای عرض 30 تا 50 سانتی متری باشند، طولی برابر با 90 تا 150 سانتی متر دارند. سینک های ظرفشویی 120 در 45 سانتی متر و 120 در 50 سانتی متر از محبوب ترین و پر فروش ترین سینک های توکار محسوب می شوند.

ابعاد سینک ظرفشویی سنگی

تا اینجای کار تنها درباره سینک های استیل صحبت شد. اما سینک های ظرفشویی سنگی هم که چند سالی است به بازار آمده و طرفداران زیادی هم دارد، دارای ابعاد و اندازه های مختلفی هستند. این سینک ها نیز که به صورت تک لگن و دو لگن ساخته می شوند، در دو نوع سینی دار و بدون سینی ساخته و به فروش می رسند. به عنوان یک مثال از سینک ظرفشویی سنگی می توان سینک کورین را نام برد که سینی دار و دو لگنه بوده و ابعاد آن 115 در 71 سانتی متر است. عمق لگن نیز 21 سانتی متر است. مثال دیگری از این مورد سینک ظرفشویی کورین دو لگنه و بدون سینی است که به صورت توکار نصب می شود و ابعاد آن 86 در 50 سانتی متر با عمق لگن 20 سانتی متر است.

نکات مهم درباره ابعاد سینک ظرفشویی

اگر می خواهید یک سینک ظرفشویی خریداری کنید به جنس و کیفیت آن توجه کنید. سینک های استیل و سنگی بیشترین فروش را دارند که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. بعضی از سینک های ظرفشویی استیل حتی به صورت سه لگنه هم ساخته می شوند که البته یکی از آنها کوچک است و در وسط و یا در کنار سینک قرار می گیرد. اگر میزان استفاده شما از سینک زیاد است، چنین سینک هایی پیشنهاد می شود. مورد بعدی درباره روکار یا توکار بودن سینک است. توصیه می شود اگر فضای کوچکی در اختیار دارید از سینک های توکار استفاده نمایید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

سینک ظرفشویی کورین زیبا کننده آشپزخانه شما با ظاهری زیبا و جذاب

سینک مشکی از چه جنسی ساخته می شود و مزایا و معایب آن کدام است؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<