طرح کاغذ دیواری با رنگ و ارائه چهار روش کاربردی برای این کار

چیدو پلاس 23 اسفند 1401 ، ،

برای ایجاد تغییرات در دکوراسیون می توان یک روش کم هزینه مانند نقاشی دیوار ها را انتخاب کرد. ایجاد طرح کاغذ دیواری با رنگ کمک می کند تا دیوار ها از سادگی بیرون آیند و طرح ها و نقش هایی جالب و زیبا بر روی آنها ایجاد شود. رنگ آمیزی طرح کاغذ دیواری روشی است که به کمک رنگ طرح هایی یک شکل در تمامی قسمت های دیوار ایجاد می شود. این کار با ترفند ها و روش هایی قابل انجام است که ما در این متن می خواهیم به آن ها بپردازیم. همچنین اموزش طرح کاغذ دیواری با رنگ نیز موضوع دیگری است که در این متن به آن پرداخته خواهد شد.

مزیت ایجاد طرح کاغذ دیواری با رنگ چیست؟

ممکن است این سوال در ذهن شما پیش آمده باشد که با وجود کاغذ دیواری چرا از رنگ برای به وجود آوردن طرح های شبیه کاغذ دیواری استفاده می شود؟ در پاسخ باید گفت خرید و نصب کاغذ دیواری با هزینه ها و درد سر هایی همراه است، حال آنکه رنگ آمیزی طرح کاغذ دیواری کاری است که خودتان با هزینه بسیار پایینی هم قادر به انجام آن هستید. از طرف مقابل برای نصب کاغذ دیواری نیاز است که یک نصاب ماهر برای انجام این کار به خانه تان بیاید و هزینه نصب هم جدا از هزینه خرید کاغذ دیواری خواهد بود. بنابراین ایجاد طرح کاغذ دیواری با رنگ کاری است که از تصمیم تا اجرایش هم از نظر زمانی بسیار کوتاه است و هم به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

برای ایجاد طرح کاغذ دیواری با رنگ از چه رنگی استفاده می شود؟

برای رنگ آمیزی طرح کاغذ دیواری بهتر است از رنگ های اکریلیک استفاده شود. البته ایجاد طرح کاغذ دیواری با رنگ روغنی هم قابل انجام شود اما دیر خشک شدن آن و همینطور بوی زیادی که رنگ روغنی دارد، باعث می شود که کمتر کسی به سراغ آن برود. از طرفی طرح کاغذ دیواری با رنگ روغنی این مزیت را دارد که طرح ها ظریف تر و زیبا تر بر روی دیوار ایجاد می شوند. این موضوع کمی درباره رنگ اکریلیک با مشکل مواجه است.

روش های ایجاد طرح کاغذ دیواری با رنگ و اموزش طرح کاغذ دیواری با رنگ

رنگ آمیزی طرح کاغذ دیواری به این شکل است که شما تنها با رنگ و یک وسیله دیگر که این وسیله ممکن است غلطک طرح دار و یا هر چیز دیگری باشد، طرح های نسبتا مشابهی را روی دیوار ایجاد می کنید. اینکه چه وسیله ای را برای این کار انتخاب می کنید باعث می شود که روش کار کمی متفاوت گردد. اما چیزی که در همه روش های ایجاد طرح کاغذ دیواری با رنگ وجود دارد آن است که شما باید به رنگ زمینه دیوار و رنگی که می خواهید روی آن ایجاد کنید، از قبل فکر کرده باشید. اگر قرار است رنگ زمینه دیوار را عوض کنید، این کار را انجام دهید و زمان دهید تا کاملا خشک شود. اگر هم می خواهید روی دیوار های فعلی تان کار رنگ آمیزی طرح کاغذ دیواری را انجام دهید، بهتر است دیوار را تمیز کنید و گرد و غبار و آلودگی ها را از روی آن پاک کنید.

طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ

روش اول طرح کاغذ دیواری با رنگ – استفاده از غلطک طرح دار

شاید بتوان گفت که پر هزینه ترین روش برای ایجاد طرح کاغذ دیواری با رنگ همین استفاده از غلطک است. زیرا برای این کار مجبور به خرید یک غلطک طرح دار هستید. در فروشگاه های رنگ و ابزار انواع غلطک ها با طرح های مختلف وجود دارند که شما می توانید طرح مورد علاقه تان را از میان آنها انتخاب کنید. کار اموزش طرح کاغذ دیواری با رنگ به این شکل آغاز می شود که اول رنگ مورد نظر تان را آماده می کنید. این رنگ باید کمی غلیظ باشد تا از روی غلطک شره نکند و حجم زیادی از رنگ نیز بر روی دیوار ایجاد نشود. سپس غلطک را رنگی کرده آن را آرام بر روی دیوار قرار دهید و به پایین بکشید. نکته مهم در این کار آن است که اصلا در حرکت دادن غلطک بر روی دیوار عجله نکنید و تا جای ممکن سعی کنید غلطک را از بالا به صاف ترین حالت ممکن به پایین بیاورید. اگر جهت حرکت غلطک کج شود طرح هایی که در نهایت ایجاد می شوند خیلی تمیز و زیبا به نظر نمی رسند. برای قسمت های بالایی دیوار که قد تان به آن نمی رسد می توانید از یک میله استفاده کنید. غلطک را به میله ببندید تا بتوانید بخش های بالایی نزدیک به سقف را هم انجام دهید.

روش دوم طرح کاغذ دیواری با رنگ – استفاده از جارو

یک روش جالب برای رنگ آمیزی طرح کاغذ دیواری استفاده جارو است. برای این کار ابتدا بخشی از دیوار را رنگ کنید و قبل از آنکه رنگ دیوار خشک شود، با یک جارو از بالا به پایین بر روی رنگ خیس بکشید. با این کار خواهید دید که خطوطی نسبتا نا منظم بر روی رنگ ایجاد می شود و طرح های جالبی به وجود می آید. این روش طرح کاغذ دیواری با رنگ روغنی هم قابل انجام است و اگر رنگ اکریلیک در خانه ندارید و تنها رنگ روغنی دارید، می توانید کار خود را با همان رنگ انجام دهید. این روش اموزش طرح کاغذ دیواری با رنگ به صورتی است که در صورت نداشتن جارو از یک قلموی سایز بزرگ که کمی هم خشک شده و موهای آن زبر و خشن شده است هم می توان استفاده کرد. البته که تقریبا همه در خانه شان جارو دارند.

روش سوم طرح کاغذ دیواری با رنگ – استفاده از مهر

مهر ها برای این ساخته شده اند که شما بتوانید چند بار نقشی مشابه را روی سطحی ایجاد کنید. بنابراین مهر می تواند وسیله خوبی برای رنگ آمیزی طرح کاغذ دیواری باشد. برای تهیه مهر هم می توانید آنها را از مغازه ها بخرید و هم خودتان یکی از آنها را بسازید. برای ساخت مهر روش های مختلفی وجود دارد که بعضی از آنها ساده و آسان هستند و بعضی دیگر کاملا حرفه ای اند و در روش های چاپ از آنها استفاده می شود. ما در اینجا روش های ساده ساخت مهر را به شما می گوییم. یکی از این روش ها استفاده از اسکاچ است. بر روی اسکاچ طرح ساده ای را برش بزنید و با آن مهر بسازید. یا در روشی دیگر می توانید از سیب زمینی برای ساخت مهر استفاده کنید. در یک روش دیگر برای ساخت و تهیه مهر می توان از اسفنج های سفت و محکم کمک گرفت و آنها را با طرح مورد نظر برش داد. برای کار با مهر و ایجاد طرح کاغذ دیواری با رنگ مهر را به رنگ آغشته کنید و با فواصل معینی به دیوار بزنید. این کار را آنقدر انجام دهید که تمامی سطح دیوار از طرح مورد نظر تان پوشیده شود و طرحی همانند کاغذ دیواری روی دیوار ایجاد گردد.

روش چهارم طرح کاغذ دیواری با رنگ – استفاده از غلطک های معمولی

در این روش با کمک غلطک های معمولی و دو سه عدد کش لاستیکی می توانید کار را پیش ببرید. در این روش کش ها را دور غلطک بپیچید به گونه ای که سطح آن برجسته و فرو رفته شود. سپس هنگامی که آن را به رنگ آغشته کرده و بر روی دیوار بزنید، خواهید دید که طرح هایی ایجاد می شود و سطح دیوار همانند کاغذ دیواری پر از نقش و طرح می گردد.

طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ
طرح کاغذ دیواری با رنگ

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

رنگ کردن خانه خودم ؛ چگونه دیوار را خودمان رنگ کنیم ؟

رنگ مناسب اتاق خواب چه رنگی است؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<