انواع رومیزی برای میز ناهار خوری؛ چهره میز ناهار خوری تان را دگرگون سازید

چیدوپلاس 29 فروردین 1400

میز ناهار خوری به عنوان یک جزء اصلی خانه و قرار گیری آن در بخشی از منزل که به خوبی در معرض دید است، باعث می شود تا موضوع تزیین آن اهمیت زیادی پیدا کند. رومیزی اولین وسیله تزیین میز است و تاثیری که بر زیبایی میز ناهار خوری می گذارد، غیر قابل کتمان است. شما می توانید یک میز ناهار خوری قدیمی و کهنه را تنها با یک رومیزی جدید، دگرگون سازید و از صرف هزینه های زیاد برای تعویض یا خرید یک میز ناهار خوری دیگر جلوگیری نمایید.

چند نوع رومیزی وجود دارد؟

  • رومیزی های بزرگ: رومیزی ها معمولا به سه دسته کلی تقسیم می شوند. رومیزی های معمولی که جدا از رنگ و شکل و طرحی که دارند، به طور عادی بر روی میز انداخته می شوند و تمام قسمت های میز را می پوشانند، و همچنین بخشی از آن، از چهار طرف میز آویزان می شود. ابعاد این رومیزی ها را (بسته به سلیقه) چند سانتی متری بزرگ تر از ابعاد میز ناهار خوری در نظر می گیرند تا هنگام انداختان بر روی آن، تا حدی آویزان گردد. جنس این رومیزی ها باید از پارچه ای انتخاب شود که قابلیت آویزان شدن را داشته باشد. پارچه های بیش از حد ضخیم و آهار دار برای این کار مناسب نیستند. رومیزی های بزرگ بیشتر برای میز هایی مناسب هستند که شکلی ساده دارند و نمایش فرم میز ناهار خوری برای تان اهمیت خاصی ندارد، و یا صفحه روی میز ناهار خوری دچار آسیب دیدگی و خراش شده و می خواهید آن را بپوشانید.
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
  • رومیزی های کوچک: مدل دیگری از رومیزی ها به این شکل هستند که در مرکز میز قرار می گیرند. این رومیزی ها ابعاد بسیار کوچک تری نسبت به میز دارند و شکل و فرم آنها متناسب با شکل میز انتخاب می شود. مثلا برای میز های ناهار خوری گرد یا مربع می توان یک رومیزی گرد کوچک در مرکز آن قرار داد و بر روی میز های ناهار خوری مستطیلی می توان از رومیزی های بیضی شکل برای مرکز میز استفاده کرد. اگر میز ناهار خوری تان شکلی خاص و زیبا دارد و انداختن رومیزی بزرگ باعث می شود تا زیبایی های میز به خوبی نشان داده نشوند، بهتر است از این رومیزی های کوچک استفاده کنید. همچنین برای میز های ناهار خوری شیشه ای انداختن این نوع رومیزی ها پیشنهاد می گردد.
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
  • رانر: همانطور که می دانید رانر نوعی رومیزی است که شکلی مستطیلی، باریک و دراز دارد. رانر بر روی میز ناهار خوری به گونه ای قرار می گیرد که از دو طرف آن آویزان می گردد، هر چند که رانر هایی با طول کوتاه هم موجود است. می توان گفت رانر به عنوان جدیدترین رومیزی ناهارخوری شناخته می شود و چند سالی است که استفاده از آن در چیدمان میز ها باب شده است. رانر ها شکل ها و طرح و رنگ های متنوعی دارند و از جنس های مختلفی ساخته می شوند؛ از پارچه های مختلف نخی ساده، و ترمه و پارچه های گران قیمت گرفته تا بافت هایی مانند قلاب بافی و بافتنی و غیره.
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری

انواع مختلف رومیزی برای میز ناهار خوری

رومیزی های مختلف با پارچه های متفاوت در رنگ ها و طرح های متنوع ساخته می شوند. هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و با انداختن بر روی میز های مختلف، می توانند شکل و طرح ویژه ای را به هر میز ببخشند. در زیر قصد داریم تا با انواع مختلف رومیزی برای میز ناهار خوری آشنا شویم و طرح های جدید و پر طرفدار رو میزی را بیشتر بشناسیم.

رومیزی های سنتی

مهم ترین رومیزی که در دسته رومیزی های سنتی قرار می گیرد، ترمه است. در زمان گذشته ترمه استفاده های دیگری مانند سفره یا بقچه برای جمع آوری لباس داشت اما امروزه از این پارچه گرانبها به عنوان رومیزی استفاده می گردد. پارچه های ترمه با طرح های بته جقه و نقش و نگار های طلایی فضا را به سمت سبک های سنتی سوق می دهند. استفاده از رومیزی ترمه بر روی میز های ناهار خوری چوبی و استیل پیشنهاد خوبی است. طرح این رومیزی ها با فضای کلاسیک این میز های ناهار خوری همخوانی دارد و رنگ طلایی موجود در ترمه می تواند هماهنگی رنگی با میز ناهار خوری استیل طلایی پیدا کند. هرچند که رنگ چوب قهوه ای نیز با اکثر رومیزی های ترمه متناسب است.

رانر سنتی
رانر سنتی
رانر سنتی

رومیزی پارچه ای

اینکه برای هر میزی از چه پارچه ای برای رومیزی آن استفاده شود، موضوع مهمی است. اگر شما برای یک میز ناهار خوری که در سالن پذیرایی تان قرار داده اید و شکلی شکیل و چوبی و با وقار دارد، از یک رومیزی با پارچه نخی ارزان قیمت استفاده کنید، شکل جالبی نخواهد داشت. پس پارچه های مختلف باید با میز های مختلف هماهنگی و تناسب داشته باشند. معمولا برای میز های ناهار خوری که در آشپزخانه و یا اتاق نشیمن قرار می گیرند و فضایی ساده و خودمانی دارند، می توان از رومیزی هایی با پارچه نخی استفاده نمود. این رومیزی ها می توانند ساده، طرحدار، رنگی و یا تک رنگ باشند. اما برای میز های ناهار خوری که در سالن پذیرایی قرار می گیرند بهتر است از پارچه های سنگین تر مانند مخمل، ساتن، پارچه های کار شده و طرح دار، و همینطور پارچه های پولکی استفاده نمود.

انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری

رومیزی های بافت

از انواع رومیزی های متفاوت و جذاب می توان به رومیزی های بافت اشاره کرد. در این رومیزی های جدید و خلاقانه، از نخ بافتنی برای درست کردن یک رومیزی جذاب استفاده می شود. به این ترتیب که به وسیله نخ و میل بافتنی رومیزی های دایره و یا مستطیل شکلی با اندازه های کوچک و یا با طرح رانر بافته می شود و بر روی میز ناهار خوری انداخته می گردد. با انتخاب رنگ های شاد و متنوع می توانید یک رومیزی بافتنی زیبا و برای میز ناهار خوری تان ببافید. نوع دیگری از رومیزی های بافت به وسیله روش قلاب بافی درست می شود. این رومیزی های قلاب بافی به دلیل شکل ساده شان برای قرار گیری بر روی میز ناهار خوری شیشه ای مناسب هستند.

انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری
انواع رومیزی برای میز ناهار خوری

چه رومیزی برای کدام میز مناسب است؟

همانطور که گفته شد نوع و جنس رومیزی، و همچنین ابعاد آن برای هر میز متفاوت است. برای مثال اگر یک میز ناهار خوری شیشه ای دارید، استفاده از رومیزی پارچه ای بزرگ برای آن پیشنهاد نمی شود. زیرا وقتی شما شیشه را برای میز انتخاب نموده اید، پوشاندن آن با یک پارچه ضخیم منطقی به نظر نمی رسد. برای این میز ها استفاده از رومیزی های کوچک توری و قلاب بافی مناسب تر است، هر چند که معمولا بر روی میز ناهار شیشه ای از رومیزی استفاده نمی گردد.

برای میز ناهار خوری که در آشپزخانه قرار می دهید بهتر است از رومیزی های رنگی و گلدار یا چهارخانه با طرح های شاد و فانتزی استفاده کنید. رومیزی های پارچه ای نخی با طرح های میوه، گل و دیگر نقش های فانتزی، فضایی صمیمانه و دوستانه به آشپزخانه شما می بخشند. اگر میز ناهار خوری را در اتاق نشیمن گذاشته اید می توانید از پارچه ای هماهنگ با پارچه مبل و یا کوسن ها استفاده کنید. در بازار ست رانر و کوسن که با پارچه هایی یک شکل دوخته شده اند، موجود است.

یک رومیزی خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

رومیزی هایی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند به دلیل مواجه بودن با انواع لکه های غذا و خوراکی های مختلف، باید زود به زود شسته شوند. بنابراین بهتر است رومیزی از پارچه ای با کیفیت انتخاب شود تا در اثر شستشوی مکرر دچار کهنگی و آسیب نشود. اگر بودجه کافی برای این کار را نداشتید می توانید با انتخاب پارچه های نسبتا ارزان تر، در صورت نیاز به راحتی و بدون نگرانی آن را با یک رومیزی جدید تعویض کنید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

با کمک رانر و زیر بشقابی میز شام را حرفه ای بچینید

چگونه یک میز ناهار خوری زیبا داشته باشیم؟ راهنمای دکوراسیون میز ناهار خوری

مدل های مختلف رانر در اشکال مختلف متناسب با دکوراسیون خانه های امروزیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<