ویدیو: انتخاب ترکیب رنگ مناسب در دکوراسیون داخلی منزل – قسمت اول

اگر ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی منزل به درستی انتخاب شود به زیبایی منزل می افزاید. اغلب بیشترین سوالات در حیطه دکوراسیون داخلی در مورد چگونگی ست کردن رنگ هاست. یکی از روش های ترکیب رنگ ها استفاده از طرح تک رنگ است. استفاده از طرح تک رنگ در دکوراسیون، آسان و زندگی در کنار این طرح رنگی آرامش بخش است. در این حالت از یک فام رنگی و تونالیته های روشن تر و تاریک تر آن برای ایجاد تاثیری لایه به لایه استفاده می شود. محدودیت رنگ در این روش باعث می شود بتوان آنها را به راحتی در کنار هم قرار داد و تصویری با کیفیت ایجاد نمود. طرح تک رنگ، ساده و منظم است و فضا را کاملا هارمونیک و هماهنگ می کند.

رنگ بندی دکوراسیون منزل

برای دیزاین فضاهای مختلف منزلتان از قبیل سالن پذیرایی، نشیمن، اتاق خواب، سرویس بهداشتی و غیره هنگامی که رنگ اصلی مورد علاقه تان را پیدا کردید، سعی کنید رنگ های کم رنگ تر و پر رنگ تر را با هم ترکیب کنید تا طیف آرام و جذابی از رنگ فراهم شود. در این حالت جنس و بافت عامل مهمی است که باعث زنده شدن رنگ ها می شود در واقع رنگ ها در صورت قرار گرفتن در کنار جنس و بافت مناسب می توانند هم نشینی زیبایی را ارائه دهند. به عنوان مثال در ویدیوی زیر رنگ بنفش به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون انتخاب شده است. استفاده از لوازمی با رنگ های ارغوانی، یاسی روشن و تیره، بادمجانی، سفید، راه خوبی برای ترکیب رنگ ها است و بدین ترتیب اثاثیه در ترکیب آرام بخشی از رنگ ها قرار می گیرند. هر چه ترکیب رنگ ساده تری را انتخاب کنید نقش و بافت پارچه اهمیت بیشتری می یابد. در استفاده از این ترکیب رنگی جزئیات را فراموش نکنید حتی لوازم دکوری نیز در ترکیب رنگ تاثیر می گذارند.

 

چه رنگی برای سالن پذیرایی مناسب است؟

همانگونه که گفته شد بهترین رنگ برای سالن پذیرایی و هر قسمت دیگری از خانه، رنگی است که اول مورد علاقه خودتان باشد و سپس در بهترین شکل ممکن با رنگ های دیگر هماهنگ شده باشد. البته استثناهایی هم وجود دارد. برخی از رنگ ها شاید مورد علاقه تان باشد ولی شایسته و در خور سالن پذیرایی نباشد. مثلا رنگ های فسفری این وضعیت را دارا هستند. سالن پذیرایی رسمی ترین مکان خانه محسوب می شود و ترکیب رنگی مناسب برای این مکان، ترکیبی است که فضای رسمی آن را از بین نبرد. برای سالن پذیرایی سعی کنید از رنگ های سنگین تر استفاده کنید. اگر دکوراسیون خانه تان مدرن است و مبل های پذیرایی هم با این سبک انتخاب شده اند، رنگ های قهوه ای، کرم، آبی های تیره و سیر، بنفش های سیر و زرشکی بهترین رنگ هایی هستند که می توانند به کار برده شوند. این رنگ ها هر کدام طیف وسیعی از رنگ های هم گروه خود را شامل می شوند که در چیدمان دیگر وسایل می توانید از آنها استفاده کنید.

برای سالن پذیرایی بهتر است استفاده از رنگ ها را محدود کنید و از تعداد رنگ های زیاد و متنوع استفاده ننمایید. برای مثال اگر رنگ سبز را برای سالن پذیرایی منزل خود انتخاب کرده اید، می توانید تنها از یک رنگ و آن هم رنگ کرم یا بنفش به عنوان رنگ کمکی بهره گیرید. جهت این کار سبز سدری را برای مبلمان و والان پرده، و رنگ کرم را برای فرش و کوسن ها انتخاب نمایید. دیگر وسایل مانند ظروف تزیینی را می توانید از رنگ های کرم با تزیینات طلایی و آباژورها را به رنگ کرم تهیه کنید. همچنین دیوارها را با کاغذ دیواری طرح دار با رنگ های کرم و سبز سدری روشن پوشش دهید.

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون داخلی

بهترین راه برای ترکیب رنگ ها در خانه آن است که چیدمان را بر اساس گروه های رنگی انجام دهید. منظور از گروه های رنگی، رنگ های گرم و سرد هستند. قبل از چیدمان علایق و روحیات خود و اعضای خانواده تان را در نظر بگیرید و بر اساس آن یک گروه رنگ را انتخاب کنید. خیلی از افراد هستند که عاشق رنگ های سرد مانند آبی و سبز اند و بودن در مکان هایی با این ترکیب رنگی برای شان بسیار آرامش بخش است. برای این گونه افراد رنگ های سبز، از سبز مغز پسته ای گرفته تا سبز های سیر و روشن و تیره و زیتونی و سدری تا سبز دریایی و سبز دودی، و رنگ های آبی نظیر آبی آسمانی و فیروزه ای و نیلی و لاجوردی و سرمه ای و آبی نفتی مناسب حال و احوال شان است.

هر کدام از این رنگ ها را می توان در ترکیب با رنگ های دیگر به کار برد. به طور کلی بهترین رنگی که با بقیه رنگ های چه گرم و چه سرد به راحتی و بدون درد سر ست می شود، رنگ کرم است. پیشنهاد می شود در خانه هایی با تم رنگی سرد، حتما از رنگ کرم برای کم کردن سرمای ایجاد شده استفاده کرد. مثالی که بالاتر درباره سالن پذیرایی و رنگ های سبز سدری و کرم گفته شد در مورد رنگ های دیگر نظیر گروه آبی نیز قابل اجرا است. از کنار هم قرار گرفتن گروه رنگ های آبی (مخصوصا آبی های تیره) با گروه رنگ های بنفش (مخصوصا بنفش های روشن و سیر) ترکیبات و چیدمان های بی نظیری از رنگ ها پدید می آید.

استفاده از رنگ خنثی در دکوراسیون

رنگ طوسی هم مانند کرم رنگی است که به خوبی با دیگر رنگ ها هماهنگ می شود. مبل طوسی را با انواع کوسن های ساده و طرح دار می توانید تزیین کنید. تقریبا تمام رنگ ها از گروه رنگ های زرد و نارنجی گرفته تا قرمز و اخرایی و زرشکی، و رنگ های سرد مانند انواع آبی ها و سبز ها و بنفش ها در کنار طوسی به آسانی قابل ست شدن هستند. حتی از این رنگ برای سالن پذیرایی هم می توان استفاده کرد. طوسی یا خاکستری رنگی عمیق محسوب می شود که وجودش در سالن پذیرایی بدون اشکال خواهد بود. در کنار این رنگ می توانید با استفاده از رنگ سفید موجب به وجود آمدن فضایی نسبتا رسمی برای پذیرایی باشید.

نکات مهم در انتخاب و ترکیب رنگ

  • در انتخاب رنگ، به متراژ خانه خود دقت کنید و اندازه سالن پذیرایی، نشیمن، اتاق خواب و هر جای دیگری را که قصد چیدمان آن را دارید در نظر بگیرید.
  • قبل از انتخاب نهایی رنگ مورد نظرتان به خوبی درباره آن رنگ تحقیق کنید و نمادها و معانی آن را کشف کنید.
  • رنگ های مکمل و هماهنگ با رنگ مورد نظر تان را پیدا کنید و چیدمان خود را با این رنگ ها متصور شوید.
  • روش چیدمان رنگ را انتخاب کنید. اینکه می خواهید دکوراسیون تان تک رنگ باشد و یا یک گروه رنگی را انتخاب می کنید، یا اینکه به چیدمانی با رنگ های مختلف و شاد علاقه دارید.
  • در انتخاب رنگ به این موضوع دقت کنید که هر رنگی برای هر فضایی مناسب تر است. برای مثال رنگ های تیره و مرده را در اتاق خواب خود و یا فرزندان تان به کار نبرید.
  • و در نهایت توجه داشته باشید که همیشه لازم نیست مد روز را در نظر بگیرید. این شمایید که باید در خانه احساس راحتی کنید. بنابراین رنگ دلخواه تان بهترین رنگی خواهید بود که در خانه چیدمان می کنید.

اگر در دکور منزلتان با احتیاط و دقت از این نکات استفاده کنید نتایج خارق العاده ای به دست می آید.

monotone-color 6
monotone-color 4
monotone-color 1
monotone-color 2
monotone-color 3
monotone-color 5

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: هارمونی رنگ ها در دکوراسیون داخلی منزل

ویدیو: ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی منزل – قسمت دوم

مبل بنفش ، زیبا و برازندهدیدگاه کاربران

  1. کتایون در

    خوب بود

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<